تعیین سطح

زبان یک مهارت ارتباطی است و همچون شنا کردن نیاز به محیطی برای تمرین دارد که کلاس درس نام دارد. اگر زبان آموزان فقط به شنیدن و مطالعه اکتفا کنند، همچون شناگری خواهند بود که در اتاق خود شناکردن را مرور می کنند! و صد البته شرکت در کلاس های زبان مستلزم قرار گرفتن در کلاسی با سطح مناسب است.

تعیین سطح و ارزیابی درست از نقاط قوت و ضعف زبان آموزان، پایه و اساس رفع بسیاری از مشکلات در فراگیری زبان است. یک مرکز حرفه ای آموزش زبان بایستی بتواند به بهترین و دقیق ترین نحو از متقاضیان فراگیری تعیین سطح نماید و نقاط قوت و ضعف ایشان را مشخص نموده و راه کارهای مناسب ارائه دهد. اپلیکیشن ها، نرم افزارها و کانالهای تلگرام آموزش زبان نیز درک دقیق و درستی از توانایی های مخاطبین خود نداشته و در یک محیط غیر تعاملی و یک طرفه، صرفاً اطلاعات آموزشی غیر مرتبط با سطح را در ذهن مخاطبین تخلیه می نمایند.

بنابراین به جای اینکه متقاضیان تعیین سطح، با یک مصاحبه سلیقه ای و بر حسب کلاسهای موجود و فقط برای اهداف اقتصادی تعیین سطح شوند، یک آزمون تعیین سطح بایستی طبق اصول علمی زیر برگزار گردد:

اphoto_2016-12-13_13-02-37ز هر سطح باید تعریف علمی، شفاف و عملی به زبان آموزان ارائه شود

اگر زبان آموزان تعریف درست و کاربردی هر سطح را بدانند، دیگر فراگیری برابر با اتمام یک کتاب و ورق زدن صفحات آن نخواهد بود و لذا زبان آموزان مرتباً خود را با اهداف هر سطح مقایسه می کنند.

زبان آموزان بایستی بتوانند سطح خود را حدس بزنند

بدیهی است که هیچ کس به اندازه خود زبان آموزان از میران توانایی ها و نقاط ضعفش در زبان انگلیسی آگاه نیست و لذا با دانستن تعاریف هر سطح می تواند خود به تشخیص سطح خود بر اساس استانداردهای بین المللی دست یابد.

آزمون تعیین سطح بایستی با سؤالات استاندارد و توسط مجامع بین المللی علمی طراحی شده باشد

یک آزمون که توسط کارشناسانی خبره همچون جامعه آزمون گیرندگان اتحادیه اروپا طراحی شده باشد، مسلماً حاوی نکات و ظرایفی است که می تواند به تشخیص درست سطح زبان آموزان کمک کند. زیرا همانطور که می دانیم بدترین شروع این است که زبان آموزان در کلاسی شروع به تحصیل کنند که سطح کلاس برای ایشان دشوار یا بسیار آسان باشد.

مصاحبه بایستی برای جمع بندی و نتیجه گیری و جلوگیری از بروز خطای احتمالی انجام گیرد

همانطور که هر آزمونی دارای تلورانس معقولی از خطا می باشد، وجود مصاحبه گر می تواند این خطا را به صفر رسانده و با مشورت خود زبان آموزان، بهترین کلاس را به ایشان پیشنهاد دهد.

 

1 پاسخ

فعالیت‌ها و بازتاب‌ها

  1. Milana Travis گفت:

    Thank you very much for your blog.

    I enjoyed reading this article.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *