زندگی دانشجویی در خارج از کشور (قسمت دوم)

در قسمت قبلی، به نکته های مهمی درباره شیوه های دریافت بورس تحصیلی اشاره کردیم. در گفتار امروز کانون زبان کردستی، در ادامه، بخش دوم زندگی دانشجویی در خارج از کشور را ارائه می کنیم که در هنگام اپلای برای بورس ها، این سلسله نکات را در ذهن داشته باشید.

بورس خوب برای بیانیه هدف خوب

یکی از اهداف بیانیه هدف، متقاعد کردن اساتید دانشگاه هدف برای اعطای بورس تحصیلی به شما است. تنظیم اظهار نامه هدف (statement of purpose)، رزومه حرفه ای مبتنی بر نیازهای دانشگاه از جمله مقولاتی است که در تعامل با اساتید در دانشگاه های مقصد حرف اول را می زند. متقاضی دریافت بورسیه باید به گونه ای این ۲ سند را آماده کند که به دانشگاه بقبولاند که این داوطلب، asset موثر برای دانشکده بوده و می تواند این دانشکده را بر اساس ماموریت های مختلف آن در این حوزه ها یاری دهد.

مثلا اگر قصد دارید در رشته مهندسی civil شاخه دکترای مدیریت ساخت (construction management) مشغول به تحصیل و فعالیت شوید و دانشگاه هدف شما در عرصه های توسعه پایدار (sustainable development) خیلی فعال است، می توانید پروپزال تحقیقاتی و اظهار نامه هدف را به گونه ای تهیه کنید که مسائل مربوط به کسب و کار سبز (green business) در زنجیره تامین (SCM) در ان به طور اثربخش تبیین شده باشد.

مثلا واحدهای گذرانده شده قبلی شما در این حوزه مهم است. تجربه عملی و میدانی شما در این عرصه و حوزه های زیر شاخه آن اهمیت دارد. دوره هایی که به طور کوتاه مدت گذرانده اید یا مقالات و حتی RESEARCH NOTE هایی که تالیف کردید می تواند استاد راهنما را برای اعطای بورس تحصیلی به چنین داوطلبی با این پس زمینه علمی، متقاعد کند!

بورس های خوب برای دوره های میان رشته ای

همان طور که می دانید، بسیاری از رشته های علمی در دانشگاه ها، میان رشته ای و غیر محض هستند. خصوصیت رشته های میان رشته ای (INTERDISCIPLINARY) آن است که شما می توانید با پس زمینه های علمی مختلف، با دپارتمان های گوناگون دانشگاه همراهی کنید.

مثلا مقوله محیط زیست هم به دانشکده های مهندسی مرتبط می شود هم به دانشکده های علوم. شما می توانید از ظرفیت های علمی این دانشکده ها به طور توامان استفاده کنید. این قضیه در رشته های پزشکی هم حاکم است.

مثلا رشته (Medical Information Retrieval) یک رشته پزشکی مربوط به بازیابی اطلاعات پزشکی بوده که هم به فناوری اطلاعات و ارتباطات مرتبط است و هم به دنیای پزشکی، بنابراین فردی که قصد دارد در این حوزه ها تحصیل کند و از دانشکده مقصد بورس دریافت کند، بهتر است توانایی خود را در حوزه آی تی و پزشکی تا حدودی اثبات کند. رشته های صنایع مدیریت، کسب و کار و به طور کل مهندسی، چنین ماهیتی دارند. تحصیل در این رشته ها خیلی سخت نیست و نوشتن رزومه برای آن ها، نیاز به اشراف اطلاعاتی خوب دارد که می تواند اساتید در دانشکده های مختلف دانشگاه مقصد را برای اعطای بورس تحصیلی به شما ترغیب کند.

شناخت رشته های میان رشته ای در دانشگاه های هدف، فرصت خوبی برای تعامل گسترده با اساتیدی است که علاقمندی تحقیقاتی آن ها همراستا با حوزه های کاری رشته و علاقمندی های متنوع شما می باشد. این حرکت، شانس دریافت بورس را افزایش می دهد.

نکات مهم در ارسال مدارک تحصیلی

شیوه ارسال مدارک تحصیلی به اساتید و دانشگاه برای بررسی شانس شما در دریافت بورس نیز اهمیت دارد. ارسال مدارک الکترونیکی به پست الکترونیک اساتید می بایست به گونه ای باشد که امکان مطالعه و دریافت ان را به راحتی فراهم کند. ارسال تصاویر با حجم بالا یا فایل هایی روی پسوند هایی که همه در اختیار ندارند، شانس خوانده شدن مدارک شما را توسط استاد هدف کاهش می دهد.

ییشنهاد میکنیم که فایل های خود را در قالب پی دی اف ارسال کنید و پیش از ارسال، درباره ارسال مدارک با استاد راهنما صحبت کنید.  معمولا داوطلبان مدارکی از جمله: رزومه، اسکن مدارک تحصیلی ترجمه شده، اسکن ریز نمرات، اظهار نامه هدف، توصیه نامه ها و خلاصه یا متن کامل پایان نامه ها و مدارک زبانی را به استاد ارسال می کنند. این مدارک باید به گونه ای باشد که خواندنش راحت باشد.

 البته خلاصه کردن این مدارک به ۲ یا ۳ فایل توصیه می شود. چرا که استاد راهنما برایش مهم نیست که شما IELTS یا GRE یا TOEFL‌ چند دارید . این مقوله ای است که واحد پذیرش را حساس می کند نه استاد راهنما. برای استاد راهنما این مهم است که بتواند با شما راحت ارتباط برقرار کند. شما حتی اگر نمره بالای IELTS یا GRE یا TOEFL‌ داشته باشید ولی ارتباطگر خوبی نباشید، شانس موفقیت کمتری برای موفقیت دارید. پس دقت کنید که محتوایی برای اساتید ارسال شود که واقعا برای بررسی رزومه شما اهمیت دارد.

مقالات اساتید، کلیدی برای دریافت بورس!

پر واضح است که یکی از راهکار های موثر برای ارتباط اثر بخش با اساتید جهت ترغیب آنان به منظور سرپرستی دوره تحصیلی شما و اعطای بورس، شناسایی و دانلود و مطالعه مقالاتی است که آنان منتشر کرده اند. وقتی شما با یافته های تحقیقاتی و علایق علمی اساتید آشنا شوید و حتی در مقالات خود، مقالات آن ها را اصطلاحا CITE‌ کنید، قطعا از روش مطلوبی برای تعامل با آن ها استفاده کرده اید که اثر بخش است. این نکته ظریف را در ذهن داشته باشید.

از دوره کارشناسی به فکر بورس ارشد و دکترا باشید!

این یک نکته طلایی و خیلی حرفه ای است. پایان نامه کارشناسی شما باید به گونه تنظیم شود که در آن، مقالات و کتاب ها و نتایج تحقیقاتی اساتید مختلفی در خارج از کشور در بخش مرور منابع (literature review) ذکر شده باشد تا بعدا برای تعامل با اساتید، بتوانید از این رزومه خوب با این کارکرد استفاده نمایید.

برای اساتید مهم خواهد بود که شما مقالات آن ها را مطالعه کرده و مورد بررسی همه جانبه قرار داده اید و در کارهای جورنالی و پایان نامه ای استفاده کرده اید. اگر در حال اتمام مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید و روی موضوع پایان نامه کار می کنید، شناسایی اساتیدی که قصد دارید در آینده در مقاطع ارشد و دکترا با آن ها تعامل کنید برای بورس و پذیرش، از اکنون اهمیت دارد.

این رایزنی سبب می شود تا اساتید به راهنمایی شما برای پایان نامه علاقمند شده و حتی موضوع کاری شما برای ادامه تحصیل را بر اساس مقوله ای که در پایان نامه روی آن کار می کنید، پیشنهاد دهند. این ریزه کاری تعامل با اساتید که چند ماه پیش از فرآیند رسمی اپلای آغاز می شود را در ذهن داشته باشید که خیلی ها از این روش برای تعامل با اساتید جهت دریافت بورس استفاده می کنند.

استنادات علمی اهمیت دارد

 

بسیارند نویسندگان مقالات آکادمیک که در مقالات خود، به یافته های پژوهشی مندرج در مقالات استاد یا اساتید دانشگاه هدف خود در آینده، استناد کرده و با این راهکار، فواید زیادی را کسب می کنند. یکی از این فواید ، ارتقای ضریب استناد دهی مقالاتی است که در مقاله خود از آن ها استفاده کردند که برای صاحبان آن مقالات امتیاز خواهد بود. از سوی دیگر، وقتی شما در مقاله منتشر شده خود، از مقالات استاد یا اساتید آینده خود استفاده کنید، این عملکرد، بازدهی مثبت غیر مستقیمی بر روی بسته پیشنهادی شما برای پذیرش و اخذ بورس تحصیلی خواهد داشت.

تعامل تلفنی

تعامل تلفنی و صوتی با اساتید هدف اهمیت دارد. ارتباط تلفنی را باید یکی از موثر ترین راهکارها برای ارتباط با اساتید دانست. از این راهکار نباید غافل شد. اساتید فرصت زیادی برای خواندن ای میل ندارند. اما شاید بتوان ۱۰ دقیقه با آن ها در ارتباط با موضوع کاری مختلف تلفنی صحبت کرد و به طرح ایده پرداخت و زمینه تعاملات بعدی مکتوب و دیجیتالی را فراهم کرد. این قضیه تماس تلفنی، جدی بودن شما را نشان می دهد. به این نکته توجه کنید.

گروه های اینترنتی 

ناگفته پیداست که ، دسترسی به شماری از اساتید و محققان برجسته دانشگاه ها، از طریق گروه ها یا مجموعه های فعال در اینترنت، بسیار آسان تر و سریع تر از شیوه های سنتی می باشد. حتی الامکان، انجمن ها و گروه هایی که محققان و اساتید دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اروپا در آن فعال هستند و به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند را شناسایی کنید و با عضویت در آن، به مطرح کردن قابلیت های خود بپردازید.

یکی از فواید این قضیه آن است که شما با دانشجویان و محققان دیگری که از کشورهای مختلف جهان در این محیط های علمی فعال هستند آشنا شده و می توانید از طریق پتانسیل ارتباطی و اطلاعاتی آن ها، به طرح خواسته های خود و پیگیری پرونده خود توسط این افراد اقدام کنید.

چند نکته مهم

۱- به این نکته توجه داشته باشید که برای ارتباط با استاد یا گروهی از اساتید فعال در یک یا چند زمینه تخصصی، نیاز نیست که حتی مستقیم با این مجموعه ها در ارتباط باشید. بعضی ها تلاش می کنند تا دوستی، رفیقی یا آشنایی در کشور مقصد و حتی دانشگاه مورد نظر پیدا کرده و با ارسال پرونده و طرح تحقیقاتی خود به نشانی وی، از ایشان بخواهند تا با مراجعه به دفتر اساتید، موضوع پرونده شما را به طور مستقیم با اساتید هدف مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند. قطعا این روش ارتباط با اساتید، که مخصوصا از طرف یک دانشجوی همان رشته نیز صورت پذیرد، تاثیر بسزایی در ارتقای شانس پذیرش ما خواهد داشت.

۲- قطعا استادی که یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترایش، پرونده تحصیلی و طرح تحقیقاتی شما را با ایشان مطرح و بررسی کند و به صورت حضوری از پتانسیل علمی و تجربی شما جهت تحصیل در آن دانشگاه حمایت و دفاع کند، بیش تر با پرونده شما آشنا می شود و نسبت به حمایت از کیس ارسالی شما ترغیب و تشویق می شود. این موضوع را همیشه در ذهن داشته باشید.

۳- برخی از اساتید در دانشگاه های غیر انگلیسی زبان، علاقمند هستند به زبان آن ها مکاتبات اولیه انجام شود. مثلا اساتید اسپانیایی زبان یا پرتغالی زبان، تسلط بالایی به انگلیسی مثل دانشگاه های انگلیس و سوئد و نروژ ندارند. پس بهتر است برای تعامل با ان ها از دوستان خود در دانشگاه های مقصد برای تعاملات و رایزنی اولیه استفاده کنید.
در این حالت تلاش کنید تا با شناسایی فارغ التحصیلان یا محققان فعال در آن دانشگاه که به زبان انگلیسی آشنایی دارند و به زبان کشور مقصد نیز تسلط دارند یا بومی همان کشور هستند، از آنان برای ارتباط با اساتید هدف شما درخواست کنید. این افراد می توانند به زبان مادری استاد یا اساتید مربوطه، پرونده شما را در محیطی دوستانه و راحت و به طور مستقیم، با آنان در میان گذاشته و استاد و دپارتمان مربوطه را نسبت به حمایت از پرونده تحصیلی شما ترغیب کنند. نمونه های زیادی از این تجربه موفق را برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای مورد اشاره در سال های اخیر مشاهده شده است که در این نکته به آن اشاره کردیم.

۴-دانشجویان پزشکی و مهندسی توجه کنند مخصوصا رشته های هنری و معماری، اگر قصد تحصیل در مقاطع تخصصی رشته های پزشکی و مهندسی را دارید و بخشی از تجربه و سابقه کار شما به صورت عملی و تجربی قابل نمایش است، لوح فشرده حاوی معرفی پروژه یا فعالیت تجربی خودرا نیز ضمیمه پرونده کرده و از دوست و آشنای خود در دانشگاه هدف بخواهید تا بخش هایی از این لوح را به اساتید هدف نشان دهد. مثلا شما یک سازه را با تجهیزات خاصی درست کرده اید و در آزمایشگاه آن را مورد تست های مختلف قرار داده اید.

اگر این فعالیت در دو پاراگراف در روزمه شما معرفی شود ، ارزش کم تری نسبت به معرفی این فعالیت در قالب یک فیلم چند دقیقه ای خواهد داشت. یا اگر در استفاده از یک ابزار پزشکی و حضور در یک عمل خاص با گروه و مجموعه ای فعالیت برجسته داشته اید، فیلمی از این فعالیت را در قالب یک لوح فشرده ضمیمه پرونده کنید .همه ارتباطات شما با اساتید، نباید مستقیم باشد. ارتباطات مالتی مدیای غیر مستقیم نیز می تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای را برای پرونده تحصیلی شما به ارمغان آورد.

۵- همان طور که قبلا اشاره شد، فرآیند ارتباط با اساتید هدف و ترغیب آن ها برای حمایت از پرونده تحصیلی و تحقیقاتی شما، فرآیندی نیست که در یک هفته یا حتی یک ماه به نتیجه قابل انتظار برسد. باید برای این فرآیند، سیستماتیک برنامه ریزی و فعالیت مدون با پشتکار داشته باشید تا به هدف خود دست یابید.

۶- به این نکته توجه کنید که در ارتباط با اساتید، همیشه خود را جای استاد مربوطه تلقی کنید. از خود بپرسید چرا باید از این دانشجو با این قابلیت ها حمایت کرد و به وی بورس تحصیلی یا پذیرش تحصیلی اعطا کرد یا چرا این پرونده منسجم و شکیل نیست؟ از دید یک استاد به پرونده خود نگاه کنید و وضعیت خود را مدام نقد و اصلاح کنید. شاید یک استاد در اسپانیا علاقمند باشد رزومه شما را در اسرع وقت به زبان اسپانیایی در یک صفحه بخواند و خلاصه پایان نامه شما را نیز به همین زبان مطالعه کند.

بد نیست این فرمت را هم در داخل پرونده خود قرار دهید. یا استادی نتواند رزومه شما را که با فونت های ریز نوشته اید به خوبی و به سرعت مطالعه کند. بهتر است از فونت های بزرگ و در ساختار ساده و مطلوبی جملات را قرار داده و از اضافه گویی پرهیز کنید. یا از خود بپرسید، اگر استاد مربوطه بخواهد پرونده تحصیلی مکتوب شما را به ده تن از همکارانش نیز نشان بدهد برای جمع بندی نهایی، آیا فرصت و امکان کپی گرفتن از ۱۰ یا ۵۰ صفحه را خواهد داشت؟ پس یک لوح فشرده حاوی فایل های الکترونیکی پرونده خود نیز ضمیمه درخواست کنید تا امکان به اشتراک گذاری آسان و سریع اطلاعات پرونده شما در دانشگاه هدف میسر باشد.

۷- اکثر اساتید از دانشجویان سوال می کنند که چگونه با این دانشگاه و رشته مربوطه آشنا شدید و دلیل علاقمندی شما به تحصیل در این دانشگاه چیست؟ هیچ گاه نگویید که از طریق اینترنت این دانشگاه را پیدا کرده و این مرکز تحقیقاتی و علمی یکی از ده ها مرکزی است که در اروپا یا آمریکا درخواست نامه خود را به آن ارسال کردید . یا این که بگویید از محیط فرهنگی و اجتماعی کشور مقصد خوشتان آمده است و دوست دارید در آن جا تحصیل کنید. این ها پاسخ های دانشگاه پسند و موثر نیست.

بهتر است به استاد مربوطه بگویید که از طریق یکی از دوستان خود که در دانشگاه و رشته مورد نظر شما تحصیل می کند با این دانشگاه و ظرفیت های علمی و تحقیقاتیش در زمینه خاص آشنا شدید و مقاله یا مقلات فلان استاد یا اساتید این دانشگاه را نیز در زمینه خاص مطالعه کرده اید. این ها پاسخ های منطقی تر به پرسش روتین مطرح شده می باشد که نشان دهنده رویکرد حرفه ای شما به انتخاب این رشته و دانشگاه می باشد.

تعامل با اساتید در دانشگاه های مقصد مقوله ای مهم در فرآیند اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی می باشد. بسیاری از کسانی که اکنون با بورس های چند هزار دلاری ماهانه در سراسر دنیا در دانشگاه های مختلف مشغول به تحصیل هستند، افرادی هستند که از تعامل خوب و کاربردی با اساتید استفاده کرده و توانسته اند در این مسیر موفق شده و کمک هزینه خوبی دریافت کنند. این کار نیاز به شانس خاص ندارد. هزاران دانشگاه و ده ها هزار استاد در سراسر دنیا می توانند برای شما فرصت آفرین باشند. با تامل و بردباری و دقت، تلاش کنید با اساتید در تعامل بوده و برای فراگیری زبان، خود را از دام نمره گرفتن در امتحاناتی نظیر IELTS یا GRE یا TOEFL‌ رها کنید و اول مهارت های ارتباطی خود را در زبان انگلیسی به نقطه اوج برسانید.

یکی از منابع خوب برای دریافت بورسیه این سایت http://scholarship-positions.com/ است.

در صورتی که بر اساس مطالب این گفتار با پرسشی مواجه شدید، مراتب را از طریق کانال های ارتباطی کانون زبان کردستی ارسال کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *