زندگی دانشجویی در خارج از کشور

با توجه به این که بخشی از مخاطبان کانون زبان کردستی، دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور است، لذا این نوشته تلاش می کند تا آخرین خبرها و اطلاعات درباره فرصت های تحصیلی و بورسیه رایگان را در مراکزی که مقصد تحصیل ایرانیان در شرق و غرب جهان است،‌ معرفی کند.

امروزه برای آن دسته از افرادی که برای تحصیل در آن سوی آب ها، شرایط مالی خوبی ندارند و قصد دارند با دریافت بورس تحصیلی،‌ نسبت به تحصیل اقدام کنند، مطالب خوبی ارائه می شود و نکته هایی کاربردی بیان می شود.

نکته هایی که بر اساس تجربه دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور بوده و می کوشد تا نکته های عملی برای افزایش شانس پذیرش در اختیار داوطلبان محترم قرار دهد.

در صورتی که پس از مطالعه این گفتار، با پرسشی درباره اقدام برای بورس تحصیلی مواجه شدید، از شما میخواهیم که از طریق بخش ارتباطی، پرسش های دقیق خود را مطرح کرده تا پس از بررسی، به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

زندگی دانشجویی در خارج از کشور

زندگی دانشجویی در خارج از کشور، به هر حال، مشکلات خاص خود را دارد. چه شما پول دار باشید و چه با پول دانشگاه مشغول به تحصیل باشید. هر کشوری هم که باشید، چالش های خاص خود را دارد. برای همین، همه داوطلبان می بایست پیش از عزیمت به دانشگاه در کشور مقصد، وضعیت جا و مکان و رفت و آمد و مسایل احتمالی را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند تا مشکلات آن هم به خصوص برای چند ماه اول،‌ حداقل باشد.

زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان از هر کشوری که باشند، با چالش هایی همراه است و به همه این چالش های مربوط به تجربه زندگی و تحصیل در مکانی جدید، باید هزینه های فزاینده را نیز اضافه کرد. هزینه هایی که حجم قابل توجهی از آن به هزینه کرایه مکان زندگی، رفت و آمد و خورد و خوراک اختصاص دارد.

حتی در دانشگاه هایی که سیستم شهریه رایگان را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند، این ۳ فاکتور، تاثیر زیادی در انگیزه دانشجویان برای انتخاب مقصد های تحصیلی در سراسر جهان دارد. در کشوری مانند نروژ که تحصیل در همه مقاطع تحصیلی برای متقاضیان خارجی رایگان است، هزینه زندگی به واسطه مالیات بالا، بسیار بالا بوده و این از توان خیلی ها خارج است. حتی اگر دانشگاه شهریه ای دریافت نکند!

بنابراین، هزینه های زندگی برای تجربه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور، مقوله مهمی است که در مختصات تحصیل در خارج از کشور باید در نظر داشت. برخی از دانشجویان، تا چند ماه اول زندگی در شهر های گران دنیا، می توانند هزینه ها را پوشش دهند اما برای ترم های بعدی، با مشکلاتی مواجه می شوند.

برای همین همواره توصیه می شود که دانشجویان برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به دنبال تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور باشند تا بتوانند از فرصت های دریافت کمک هزینه های تحصیلی (تحقیقاتی_تدریسی) که دانشگاه ها به دانشجویان واجد شرایط ارائه می کنند، استفاده نمایند.

هر چه متقاضی تحصیل در دانشگاه مقصد، از رزومه تحصیلی و قابلیت علمی و فنی خوبی برخوردار باشد، می تواند فرصت های بورسیه بهتری را دریافت کند. برخی از این بورسیه ها، توسط اساتید دانشگاه ها در دپارتمان های گوناگون در اختیار applicants قرار میگیرد و پر واضح است که به واسطه حجم بالای تقاضا برای دریافت بورسیه ها که معمولا تعداد و میزانش محدود است، فضای کاملا رقابتی شکل می گیرد.

برای موفق شدن در فرآیند پذیرش تحصیلی، مطالب مختلفی را در سایت کانون زبان کردستی ارائه خواهیم کرد که می تواند راهنمای خوبی برای این دسته از متقاضیان باشد. یکی از روش های دریافت بورسیه تحصیلی و پوشش هزینه ها، تعامل با اساتید هدف در دانشگاه های مقصد است که این مقوله نیز ریزه کاری های ناگفته زیادی دارد که در این گفتار به شماری از آن ها اشاره خواهیم کرد.

نکته های طلایی برای موفقیت در دریافت بورس تحصیلی

  • سایت های بورس

سایت های بین المللی معرفی بورس های ۵ قاره را مطالعه کنید. این سایت ها را در آینده در سایت کانون زبان کردستی معرفی می کنیم. راحت ترین راه برای آگاهی از فرصت های بورسیه متنوع جهان، استفاده از سایت هایی است که به طور تخصصی، بورس های تحصیلی را معرفی می کنند. این سایت را به عنوان نمونه در نظر داشته باشید.

  • پیدا کردن استاد راهنما

مهم ترین موضوع در مقوله پیدا کردن فرصت های بورسیه برای تحصیل مجانی، یافتن استاد راهنما در دانشکده دانشگاهی است که قصد ادامه تحصیل دارید. این قضیه، کلید همه فعالیت ها در زمینه بورس تحصیلی خواهد بود. اساتید در دانشگاه های مختلف، بر روی پروژه های مختلف مشغول به کار هستند که شما می توانید با بیانیه هدف و رزومه خوب، با آن ها مکاتبه کرده و آن ها را برای سرپرستی تز تحقیقاتی خود، متقاعد کنید.

به این مساله توجه داشته باشید که مشاهده شده است که برخی از دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های اروپا و حتی آمریکا مانند اسپانیا، پرتغال، فرانسه، آلمان و حتی دانمارک و کانادا، از متقاضیان تحصیل برای این مقاطع می خواهند تا بر اساس نیازمندی های پذیرش (admission’s requirement)، پیش از ارسال مدارک تحصیلی خود به دپارتمان پذیرش (Graduate Office/Admission Department)، با یکی از اساتید دانشکده ای که قصد ادامه تحصیل دارند مکاتبه کنند.

در این مکاتبات، نظر مساعد استاد مربوطه را برای سرپرستی موقت دوره تحصیلی را اخذ کنند.

پیدا کردن motivated supervisor یا potential supervisor مقوله ای تخصصی است و نیاز به ریزه کاری ها فراوان و تعاملات بسیاری در طول چند ماه دارد. بنابراین در این مسیر، صبر و بردباری و دقت را فراموش نکنید.

روش ارتباط با اساتید را در این فایل مشاهده کنید.

  • بررسی علاقمندی های تحقیقی اساتید

اساتید دانشگاه ها بر اساس بودجه های محدودی که هر سال به آن ها اختصاص پیدا می کند، نسبت به جذب دانشجویان مستعد اقدام می کنند. این بودجه محدود است و معمولا بر اساس پروژه های از پیش تعیین شده در زمینه های گوناگون تخصیص پیدا می کند.

مثلا اگر شما متقاضی تحصیل در رشته های مهندسی باشید، استاد راهنما به شما می گوید که در فلان پروژه نیازمند دانشجوی توانا و فعال است. گهگاهی پیش می آید که آن موضوع در زمره علاقمندی های تحقیقاتی (research interests) شما قرار ندارد و اطلاعات چندانی درباره چند چون موضوع پروژه ندارید. در صورتی که می توانید خود را با پروژه همراستا و همراه کنید، با استاد تعامل کرده و فرصتی بگیرید تا در این حوزه اطلاعاتی کسب کنید.

  • از دوره های کوتاه مدت استفاده کنید

حتی در صورتی که استاد راهنما به شما توصیه می کند که در پروژه ای مشغول به کار شوید که درباره ان اطلاعات قوی ندارید، نگران نباشید. با گذراندن دوره های کوتاه مدت ۱-۲ ماهه در کشور خود یا در دانشگاه مقصد، می توانید به سطح اطلاعاتی خوب رسیده و حضور موفقی در پروژه تضمین کننده بورسیه تحصیلی شما را تجربه کنید.

  • جادوی پروپزال را فراموش نکنید

اگر دوست دارید در زمینه ای خاص با استاد راهنمایی تعامل داشته و بورسیه دریافت کنید، می بایست یک پروپزال تحقیقاتی مطلوب چند صفحه ای را آماده و برای اساتید ارسال کنید. پیش تر در سرویس تحصیل و بورس پیمنت ۲۴، درباره اصول نوشتن پروپزال تحقیقاتی برای مقطع ارشد و دکترا مطالبی ارانه کردیم.

  • توافق ها محدود است

بار ها مشاهده شده است که فردی، از استادی در یک دانشگاه، بورس تحصیلی و پذیرش دریافت کرده اما در سال دوم تحصیلی، نمی تواند نظر استاد راهنما را جلب کند و از ادامه بورس، یا منصرف می شود یا این بورس از ایشان سلب می شود. بورس، مقوله توافق و قراردادی است و طبق اصول و مبانی خاص اعطا می شود. حتما از دانشگاه مقصد، درباره شرایطی که بر اساس آن این بورس به شما اعطا خواهد شد، کسب اطلاع کنید و البته مهارت ارتباطی خود را دست کم نگیرید.

هر بورس در هر دانشگاهی، ‌شرایط خاص خود را دارد و رویه ثابتی برای آن نمی توان در نظر گرفت.

  • بورس های خوب در شرکت های خوب

برخی از بورس ها در دانشگاه های معتبر جهان، با تعامل با صنعت و تولید کنندگان کالا و خدمات بدست می آید. بر اساس فرصت های کارآموزی ایجاد می شود یا در مشارکت در پارک های فناوری علمی. بنابراین، نگاه تک بعدی را در زمینه دریافت بورس کنار بگذارید و همواره از بخش تحقیق و ارتباط با صنعت دانشگاه هدف برای آشنایی با فضاهای علمی و صنعتی و اقتصادی که طرف قرارداد با دانشگاه مورد نظر شما است،‌ اولویت های پژوهشی را بررسی کنید.

متمرکز کردن بیانیه هدف بر روی این اولویت های پژوهشی، یکی از راهکارهای عالی برای تعامل با اساتید و کسب بورس های خوب است.

برخی از پروژه هایی که اساتید دانشکده ها برای جذب دانشجویان مستعد تعریف و معرفی می کنند، بر اساس عناوینی است که با همکاری صنعت و سازمان های مختلف داخلی و بین المللی به آن ها تفویض شده است. بنابراین، نا گفته پیداست که شما می توانید با آگاهی از چنین فرصت های تحقیقاتی، هم اظهارنامه هدف خود را تا حدودی همراستا با نیازهای تحقیقاتی و اولویت های پژوهشی اساتید مربوطه کنید، هم دلایل کافی و مستدلی نسبت به علاقه خود جهت مشارکت در پروژه های موجود دانشگاه ارائه کنید.

این دلایل در صورتی که به مدیر گروه یا مدیر پروژه مربوطه ارسال شود و وی را نسبت به علاقمندی شما متقاعد کند، می تواند به نامه پذیرش منتهی شود که در انتخاب نهایی شما در دانشگاه تاثیر بسزا خواهد داشت.

  • ارتباط دوستانه متناوب با اساتید را فراموش نکنید

یکی از نکته های مهم در دریافت بورس تحصیلی این است که شما در ارتباط با دانشگاه یا دانشگاه های هدف، با برنامه و مطالعه و اقدام متناوب با نگاه بلند مدت اقدام کرده و به دنبال پاسخ در یک یا دو ایمیل نباشید. دریافت توافق، نیاز به بررسی همه جانبه در فضای رقابتی است و این کار، زمان خاص خود را دارد.

همواره بهترین نتایج، زمانی ایجاد می شود که با برنامه منطقی و نگاه بلند مدت و ارتباط مستمر ایجاد شده باشد. این فرهنگ تعاملی را در کار خود در نظر بگیرید و منتظر متقاعد کردن استاد برای اعطای بورس در هفته اول نباشید.

در آینده، نکته های بیشتری درباره شیوه های دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ارائه می شود.

دنیای تحصیل و بورس و مهاجرت و دریافت روادید و پرداخت مجازی را با کانون زبان کردستی دنبال کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *